Ursynów buduje czynszówki. Zniknie kolejka po mieszkania?

Wreszcie ruszy budowa niemal 270 mieszkań komunalnych na Ursynowie. W środę dzielnica podpisała umowę z konsorcjum, które postawi pierwsze budynki. Dzięki osiedlu jest szansa, że kolejka po mieszkanie w tej dzielnicy po prostu zniknie.Urzędnicy z Ursynowa długo przygotowywali się do tej inwestycji. Dwa lata temu zapewniali, że prace zaczną się w 2009 r. Przeciągnęło się jednak postępowanie przetargowe: firma, która zaoferowała najniższą stawkę za prace, a nie została wybrana, poszła do sądu. Ten przyznał rację urzędnikom.

Na liczącej prawie 2 ha działce przy ul. Kłobuckiej (w pobliżu Wyścigów) powstanie duże osiedle dziewięciu budynków. Konsorcjum firm Remo-Bud Łódź oraz Helbau – Usługi Budowlane podpisało wczoraj umowę z dzielnicą na pierwszy etap osiedla: sześć budynków. W umowie zapisano, że trzy pierwsze mają być gotowe do końca sierpnia przyszłego roku. Zamieszka w nich 76 rodzin. W kolejnych trzech budynkach powstanie 115 mieszkań, które mają być gotowe na koniec 2012 r. Budynki będą różnej wysokości – od czterech do ośmiu kondygnacji.
Osiedle będzie wyposażone w rampy, windy i wejścia bez progów, tak by bez problemu mogły się po nim poruszać osoby niepełnosprawne. Na parterze będą lokale usługowe, w podziemiach garaże. Do tego plac zabaw dla dzieci, boisko i dużo zieleni.

I etap inwestycji będzie kosztować 34 mln zł. Potem urzędnicy ogłoszą kolejny przetarg na wykonawcę II etapu. Dlaczego? – Rozpoznajemy, ile to będzie faktycznie kosztować – wyjaśnia Ryszard Zięciak, zastępca burmistrza Ursynowa.
Przed dwoma laty władze dzielnicy rezerwowały na kompleks przy Kłobuckiej ponad 65 mln zł. Okazało się jednak, że osiedle będzie tańsze. – I praktycznie rozwiąże nam problem braku mieszkań komunalnych – ocenia Ryszard Zięciak. – Kolejka liczy ok. 150 pozycji, jest dynamiczna. Na nowym osiedlu do dyspozycji dzielnicy będzie 70 proc. lokali, resztą zajmie się miasto.

Mieszkania przy Kłobuckiej dostaną nie tylko zakwalifikowane do przydziału osoby niezamożne, które czekają w kolejce. Szansę na nie mają również lokatorzy mieszkań socjalnych, których sytuacja materialna jest na tyle dobra, że poradzą sobie z wyższym czynszem. Na Ursynowie to 6,2 zł stawki bazowej za metr kwadratowy (dla osób, które mają kłopoty finansowe, są obniżki).

Źródło: Gazeta Wyborcza Stołeczna 27.06.2010r.